zawał płuca
Zdrowie

Zawał płuca

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak zdecydowanie ułatwiają nam życie. Jednak co w momencie, gdy stracimy zdrowie, a żadne pieniądze nie są wstanie nam pomóc? Do zawału płuc nie dochodzi zbyt często, gdyż jest to narząd wewnętrzy, który jest bardzo dobrze ukrwiony. Zazwyczaj problemy z nim mają osoby, które cierpią na jakiekolwiek dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego.

Dlaczego pojawia się zagrożenie?

Zawał płuc nie zdarza się co prawda często, jednak gdy już do niego dochodzi oznacza to całościowe lub częściowe obumarcie. Powstaje to na skutek ustania bądź też znacznego upośledzenia krążenia w płucach. Jest to wynikiem niedrożności tętnic, które doprowadzają krew do płuca. Owa niedrożność jest wynikiem materiału zatorowego. Najczęściej jest to skrzeplina, jednak zdarza się, że także powietrze, fragment tkanki tłuszczowej, ciało obce lub też płyn owodniowy. Najczęstszą przyczyną wystąpienia zawału jest zator tętnicy płucnej, która powstaje w wyniku zakrzepicy żył głębokich. Zatem główną przyczyną występowania zawałów płuca jest zator w płucach, natomiast do niedrożności tętnic oskrzelowych najczęściej dochodzić w wyniku choroby miażdżycowej. Jakie są zatem czynniki ryzyka zawału płuca?

Objawy zawału płuca

Przede wszystkim choroby serca, ciąża i okres połogu, wiek, otyłość, przyjmowanie leków zwiększających krzepliwość krwi, palenie papierosów, złamania, współistnienie choroby nowotworowej, choroby krwi, serca, długotrwałe unieruchomienie, przebyty incydent zakrzepicy żylnej. Jakie natomiast są objawy wystąpienia zawału płuc? Otóż są to: napady duszności, suchy kaszel, przyspieszony i płytki oddech, przyspieszony rytm serca, krwioplucie, tępy ból w klatce piersiowej, zasinienie ciała, silny niepokój oraz krwioplucie. W przypadku podejrzewania tego zawału wykonuje się badania krwi oraz angio-TK. Aby zapobiegać trzeba trzymać zdrową dietę oraz wykonywać wysiłek fizyczny. Pacjentom cierpiącym na tę przypadłość podaje się leki, które mają udrożnić naczynia płucne, a także takie, które „rozpuszczają” krzeplinę.