zabiegi w ciąży
Zdrowie

Negatywne zabiegi w czasie ciąży

Ciąża to nie powód, dla którego powinniśmy zrezygnować z dbania o własne ciało, tym bardziej, że wpływa to dobrze na nasze samopoczucie. Lecz są jednak zabiegi, które są odradzane kobietom, które spodziewają się dziecka. Pierwszym i jednym z ważniejszych jest zakaz korzystania z usług solarium oraz intensywnym opalaniem się, nie tylko w solarium ale również na słońcu. Kobiecy organizm może zostać przegrzany, a co dalej szalejące hormony oraz promienie UV przyczyniają się do plam pigmentacyjnych, które mogą powstać. Jeżeli chodzi o farbowanie włosów, to zdania są podzielone.

Substancje szkodliwe dla łożyska

Niektórzy lekarze nakłaniają swoje pacjentki, aby jednak nie korzystały z tego zabiegu, ponieważ substancje mogą przedostać się poprzez głowę, krwiobieg aż do łożyska. Wystąpienie tej sytuacji jest raczej znikome, ale nie można tego wykluczać. Mogą również wystąpić uczuleniowa reakcja, nawet w przypadku kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miary problemów skórnych. Zabiegiem, z którego kobiety w ciąży nie powinny korzystać to trwała ondulacja. Opary, które są wytwarzane podczas tak zwanej „trwałej” może spowodować u ciężarnej zawroty głowy, omdlenia a nawet mdłości. Ważne jest jeszcze to, że przez hormony ciążowe efekt trwałej może być inny od zamierzonego.

Zabiegi ultradźwiękowe

Wykluczyć powinniśmy również zabiegi ultradźwiękowe oraz z użyciem prądu na przykład: elektroforeza, jonoforeza czy galwanizacja. Prąd, który przenika przez organizm kobiety, może negatywnie wpłynąć na rozwijające się dziecko w łonie matki. Wiele kobiet korzysta z depilacji, lecz podczas ciąży trzeba z niej zrezygnować. Zabiegi takie są odczuwalne nie tylko dla kobiet ale również ich dzieci, które się rozwijają w brzuszku, ale są również bolesne. Istnieje również zagrożenie, że rozszerzą się naczynka pod wpływem preparatu, który jest rozgrzany i wtedy powstaną żylaki. Jak zostało wspomniane wcześniej zabiegi związane z ultradźwiękami się wręcz zakazane w ciąży, tak również depilacja ultradźwiękowa. Mogą one wywołać skurcze silne macicy a w efekcie doprowadzić do najgorszego, czyli utraty maleństwa. Ciąża to również stan, w którym bezwzględnie zabrania się wykonywania laserowych zabiegów. Nigdzie nie ma żadnych badań związanych z negatywnym wpływem tych zabiegów na rozwój dziecka.

Ciąża to burza hormonów, która może doprowadzić do różnych reakcji skórnych. Ten zabieg jest również bolesny, po nich skóra jest bardzo wrażliwa. Trzeba pamiętać, że będąc w ciąży czasami trudno jest leczyć różne dolegliwości, na przykład poparzenia. Jeżeli są kobiety, które podczas ciąży chcą zachować ładną figurę i poddać się zabiegom wyszczuplającym bądź drenującym, jak na przykład: endermologia, drenaż limfatyczny czy guam, to muszą odstawić je na bok. Powyższe zabiegi powodują podwyższenie ciśnienia, co w ciąży jest bardzo niebezpieczne. Również składniki, które są w preparatach, a są stosowane do tych zabiegów cechuje bardzo wysoka aktywność co oznacza, że z łatwością przenikają przez skórę do krwioobiegu, a później mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.