fitoterapia
Zdrowie

Fitoterapia w praktyce

Czym jest tytułowa fitoterapia? Pojęcie to określa sposób leczenia ziołami oraz pochodzącymi z nich substancjami. Wywodzi się on od tradycyjnego, ludowego ziołolecznictwa, lecz nie stoi za nim tylko wiedza przekazywana od pokoleń, ale też poparte badaniami naukowymi dowody na działanie konkretnych ziół. Nowoczesne badania dowodzą , że ziołolecznictwo przynosi pozytywne skutki. Wyciągi roślinne wchodzą zresztą w skład wielu leków. Zaliczamy do nich homeopatyczne leki wspomagające odporność, zwalczające objawy przeziębienia, niestrawności, czy poprawiające ogólną kondycję organizmu i podtrzymywanie prawidłowego działania poszczególnych organów. Homeopatia to otrzymywanie leków i suplementów przez rozcieńczanie substancji czynnej, a fitoterapia to stricte leczenie ziołami i substancjami z nich pozyskanymi, zatem więc są to zupełnie różne gałęzie lecznictwa.

Terapia z roślin

W fitoterapii wykorzystuje się leki oparte na substancjach pozyskanych wyłącznie z roślin. Są to wyciągi z roślin i części roślin połączone w różnych kombinacjach. W leku roślinnym (w przeciwieństwie do leków chemicznych zawierających wyizolowaną substancję roślinną) składnik aktywny występuje wraz z innymi, towarzyszącymi mu składnikami – tak jak ma to miejsce w naturze. Każdy ze składników jest badany pod kątem działania na ludzki organizm. Leki roślinne występują pod wieloma różnymi formami, przykładowo, jako nalewki, tabletki czy maści. Zaletą fitoterapii jest to, że ziołowe środki lecznicze nie stanowią aż tak wielkiego obciążenia dla organizmu jak leki chemiczne, lecz pomimo to nie wolno ich przedawkowywać. Są również wśród nich takie, których niezalecane jest w ogóle stosowanie na własną rękę, lecz jedynie po konsultacji i wyraźnego wskazania przez lekarza.

Skuteczne działanie, bez efektów ubocznych

 Należy również pamiętać, że ziołowe leki mają dużo wolniejsze działanie, lecz atutem ich jest to, że w odróżnieniu od leków chemicznych, praktycznie w ogóle nie wywołują skutków ubocznych. Niejednokrotnie zastosowanie długotrwałej fitoterapii np. w leczeniu chorób przewodu pokarmowego przyniesie na dłuższą metę większą ulgę choremu, niż przyjmowanie szybciej działających leków chemicznych, które mogą ograniczać wchłanianie przez przewód niezbędnych substancji odżywczych pobieranych z pokarmu. Równie skutecznie można przyjmować tabletki ziołowe lub nalewki (w szczególności z orzecha włoskiego) na niestrawności i problemy z układem pokarmowym.

Jakie zioła powinniśmy mieć w naszych domowych apteczkach?

Do takich specyfików należą przykładowo tymianek, rumianek, owoce czarnego bzu, mięta, szałwia, aloes, kwiatostan lipy czy owoce aronii. Te zioła i owoce mają szerokie zastosowanie i działanie sprawdzone przez pokolenia oraz udokumentowane badaniami medycznymi, a co więcej- niektóre z nich są wprost zalecane do stosowania razem, gdyż ich działania wzajemnie się uzupełniają (np. kwiatostan lipy i owoc bzu czarnego). Podsumowując, środki lecznicze na bazie ziół mogą być używane przez praktycznie każdego i wspomagać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Nie bójmy się stosować ziół w naszych codziennych przypadłościach, nie ma potrzeby zażywać chemicznych leków na niewielki, aczkolwiek przeszkadzający w funkcjonowaniu ból, gdyż lata badań, a także przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość ludowa udowodniła, że równie skutecznie mogą pomóc nam mniej inwazyjne, ziołowe specyfiki.